Opublikowano

Dlaczego mój pies się boi?

Strachy i lęki to częsty problem z zachowaniem psów. Lęk i strach ma różne oblicza i nie u wszystkich zwierząt wygląda tak samo.

Lęk separacyjny, fobie dźwiękowe, niechęć do wychodzenia na spacery, wycofanie w miejskim gwarze, unikanie innych psów albo obcych ludzi, czasem próby ucieczek, a nawet niekontrolowana panika. Nierzadko też dochodzi do pogryzień, gdy pies ze strachu próbuje się bronić.

To, co niezwykle ważne w pracy z psem lękliwym, to zaufanie wobec przewodnika oraz zaspokojenie potrzeb pupila.  Gdy pies ma deficyty w zaspokojeniu potrzeb takich jak dostęp do jedzenia, bezpieczeństwo, kontakty społeczne, możliwość swobodnego spaceru i poznawania nowych miejsc czy zachowania typowe dla drapieżnika jak pogoń, szarpanie, gryzienie, to budowanie zaufania będzie trudne. Wydaje się, że najtrudniej zrealizować właśnie zachowania drapieżcy związane z polowaniem, lecz tutaj wykorzystujemy substytuty, takie jak szarpaki, sznurki, piłki oraz prawidłową zabawę, która buduje relację. Już sama zabawa, w której pies może wygrać, w której przewodnik jest partnerem a nie konkurentem, wzmacnia jego pewność siebie, a wspólne „polowanie” wzmacnia więź z przewodnikiem.

Z kolei zaufanie, które będzie dobrą bazą w dalszym postępowaniu z psem lękliwym, to przekonanie psa, że to co proponuje przewodnik jest najlepsze dla nich obojga – i dla przewodnika i dla psa. Jeśli pies ma pewność, że przewodnik wie co robi, to po prostu czuje się bezpiecznie. Taka relacja wymaga jednak ogromu cierpliwości i pracy małymi krokami. Można to porównać do wchodzenia na wysoką i trudną górę – pośpiech nie jest wskazany, ale sukcesywne stawianie kolejnych kroków zbliża nas do szczytu.

Niekiedy też warto pomyśleć o przerwie i dać psu czas na przyzwyczajenie się do zmian i nowej sytuacji. Pamiętaj, że czas i cierpliwość, które dajesz psu, to inwestycja w Wasze wspólne życie na lata.

Krzysztof Miszkiel

Spod Znaku Psa